موزه قاجار

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

موزه قاجار

موزه قاجار خانه امیر نظام گروسی

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به موزه قاجار خانه واقع در شهر داشته باشیم، این موزه در خانه امیر نظام گروسی در منطقه ششگلان قرار دارد و در سال 1385 هجری شمسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و سپس برای بازدید عموم راه اندازی شد.

این موزه در نزدیکی مقبره الشعرا که محل دفن بیش از 400 شاعر نامی از جمله شهریار، قطران، اسدی طوسی، فاریابی و ثقةالاسلام است قرار دارد. در دوره ناصرالدین شاه امیر نظام گروسی پیشکار وی بوده است و در آن زمان امیر نظام این خانه را ساخته است این خانه در سال 1370 به وسیله سازمان میراث فرهنگی خریداری شده است ، موزه قاجار با شماره 1749 در فهرست آثار می کشور ثبت شده است. هنگام مرمت و بازسازی خانه امیر نظام گروسی سعی بر این شد که ویژگی های معماری و شاخص های سنتی آن حفظ شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   کوشک احمد شاهی | تفرجگاه احمدشاه، آخرین پادشاه قاجاریه

موزه قاجار

همان طور که مشاهده می کنید این موزه دارای دو طبقه و با زیر بنای 1500 متر مربع بنا شده است. ساختمان دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی است و فضای سبز موجود در آن زیبای بینظیری به این مکان داده است ، ایوان های سراسری توسط 16 ستون با سرستون های متفاوت و زیبا نگهداشته شده اند. در زیرزمین حوضخانه بزرگی ساخته شده که بسیار زیباست و چشم هر بازدید کننده ای را به خود خیره می کند همچنین در طبقه بالا پنجره های مشبک ارسی با شیشه‌های رنگی، گچبری‌های نمای شمالی و جنوبی، و همچنین آینه کاریها و گچبریهای تالارهای داخلی به زیبایی های این موزه افزوده است.

اکنون که این مکان به موزه تبدیل شده است در طبقه اول : تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم و در زیرزمین: تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و تالار قفل و تالار فانوس وجود دارد.

تورکام شما را به دیدن این مکان تاریخی دعوت می کند.

نشانی:

استان آذربایجان شرقی، شهر ، خیابان ششگلان، جنب بیمارستان کودکان، پشت مدرسه شیخ عطّار 

 


چنانچه از این موزه تاریخی بازدید کرده اید، دیدگاه خود را در قسمت نظرات بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *