موزه آستان قدس رضوی

مدت زمان مطالعه مطلب: ۶ دقیقه

موزه آستان قدس رضوی

مقدس و به ویژه حرم مطهر امام هشتم شیعیان، علی بن موسی الرضا (ع)، یکی از محبوب ترین مکان هایی است که سالانه بسیاری از زائران، چه از داخل و چه خارج از کشور، برای زیارت و نیز عرض ارادت به امام مهربانی ها، به آنجا سفر می کنند. تولیت آستان قدس رضوی هرساله جهت بهره مندی بیشتر زائران، در کنار زیارت و امور معنوی، کارهای فرهنگی و فضایی برای تفریح و سیاحت زائران نیز فراهم می کند. یکی از این اقدامات تحسین برانگیز که شروع آن به سال ۱۳۲۴ ه.ش. برمی گردد، موزه و گنجینه های آستان قدس رضوی می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به موزه حرم رضوی خواهیم زد، با ما همراه باشید.

موزه آستان قدس رضوی

یکی از ارزشمندترین، نفیس ترین و متنوع ترین موزه های کشور، موزه حرم امام رضا(ع) است که در ۱۲ گنجینه با موضوع های قرآن، فرش و منسوجات، نجوم و ساعت، گنجینه سلاح، گنجینه تمبر، اسکناس و سکه ها، گنجینه مدال، تاریخ ، نقاشی، گنجینه صدف و حلزون و آبزیان، گنجینه ظروف، گنجینه اشیا سنگی و سفال، هدایای مقام معظم رهبری و نیز موزه ملی مرحوم حسین ملک ایجاد شده است. در ابتدا این موزه در صحن امام خمینی (ره) قرار داشت ولی در سال ۱۳۷۸ ه.ش. پس از تغییرات نهایی، به ساختمانی واقع در صحن کوثر انتقال یافت. این بنا که دارای ۵ طبقه در سطح زمین و ۳ طبقه در زیرزمین است، علاوه بر موزه دارای یک کتابخانه بی نظیر است که سه طبقه فوقانی آن به عنوان مخزن کتابها استفاده می شود.

موزه آستان قدس رضوی
این موزه کار خود را با گنجینه اشیاء سنگی و سفالی آغاز کرد که آثار موجود در آن به قرن های هفتم و هشتم ه.ق. به ویژه دوره های صفویه و قاجاریه مربوط می شود. یکی از این اشیاء سنگی، اولین سنگ قبرِ مرقد امام رضا(ع) می باشد که سنگ صابونی سفید رنگی است که با ظرافت تمام به خط کوفی حجاری شده است و نام های “احمد بن علی بن احمد علوی حسینی” به عنوان بانی و “عبدالله بن احمد قره” به عنوان سازنده، روی آن نوشته شده است. از دیگر آثار این گنجینه می توان به کتیبه های طلاکاری شده، با خط زیبای خوشنویسِ چیره دستِ صفوی، علیرضا عباسی، اشاره کرد.

موزه آستان قدس رضوی
دومین گنجینه این مجموعه نفیس، موزه تمبر است که شامل ۴۲۲ هزار قطعه تمبر و دیگر اقلام پستی از ۱۸۰ کشور جهان، مربوط به دوره های زمانی مختلف است که در مخزن گنجینه نگهداری می شود و به علت کمبود فضا، فقط بخشی از آنها به نمایش گذاشته شده است. گنجینه اسکناس و سکه های ضرب شده نیز بخش دیگری از موزه رضوی است که در آن ۱۴ هزار برگ اسکناس و ۲۷ هزار عدد سکه وجود دارد. در این گنجینه دو عدد سکه نقره ای وجود دارد که در زمان حضور امام رضا (ع) در ایران و انتساب اجباری ایشان به ولیعهدی توسط مأمون عباسی، ضرب شده اند. یکی از آنها در سال ۲۰۲ ه.ق. در سمرقند و دیگری در سال ۲۰۳ ه.ق. در ضرب شده اند که روی سکه اصفهانی نوشته های زیر دیده می شود: “الله محمد رسول الله المأمون خلیفه الله مما امر به الامیر الرضا ولی عهد المسلمین علی بن موسی بن علی بن ابی طالب ذوالریاستین”. “محمد رسول الله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون” و در پشت سکه نیز عبارت های زیر ضرب شده اند: “لا اله الا الله وحده لا شریک له المشرق”. “بسم الله ضرب هذا الدرهم … سنه ثلث و مأتین” و “الله الامور من قبل و من بعد و یومئذ یفرح المؤمنون بنصر الله”.

موزه آستان قدس رضوی
در گنجینه تاریخ مشهد نیز می توان ابزارهایی مثل ابریق، گلگیر شمع، قفل ها و… و همچنین آثاری مثل ضریح های قبلی حرم، محراب ها و کاشی های قبلی که در گذشته از آنها استفاده شده، مشاهده کرد. برای مثال در مرکز موزه سومین ضریح حرم که مربوط به عهد فتحعلی شاه است، قرار دارد. این ضریح در بهمن سال ۱۳۳۸ ه.ش. تعویض شد. قبل از این، از ضریح های چوبی و مرصع استفاده شده بود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  جنگل دالخانی

یکی از زیباترین بخش های موزه رضوی، مربوط به گنجینه های فرش و نقاشی است که آثار بی نظیر هنرمندان برجسته ایران و جهان در آن به نمایش گذاشته شده است. در بین ۵۷ تخته فرش و قالی، قدیمی ترین اثر موجود، “فرش پازیک” نام دارد که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال می رسد. “هفت شهر عشق” نیز نام فرش نفیس دیگری است که توسط استاد فرشچیان طراحی و توسط استاد مهدی صفدرزاده بافته شده است. در این فرش که در سال ۱۳۹۴ ه.ق. بافته و اهدا شده است، هفت شهر مکه، مدینه، کربلا، نجف، مشهد، کاظمین و سامرا و نیز اماکنی مثل مسجد امام و آرامگاه های سعدی، حافظ و فردوسی دیده می شود که اطراف آنها فرشتگانی قرار گرفته اند. همچنین شاهکارهای دیگری مثل قالی باغ مرجان ها، تابلو فرش کاخ چهل ستون، تابلو فرش عصر عاشورا، قالی مسجدالنبی و قالی پرده ای دو رو نیز در این گنجینه نگهداری می شود.

موزه آستان قدس رضوی
در گنجینه نقاشی نیز ۳۰ اثر بی نظیر در سبک هایی مانند ناتورالیسم، نگارگری و آبستره از هنرمندانی مثل کمال الملک، ویلیام جیمز، بی دبیلو لیدر، منصوره قدیریان و… نگهداری می شود که می توان به تابلوهای راز آفرینش، رودخانه شیلات فرح آباد ، اولین پیام، عصر عاشورا، ضامن آهو،چهارده معصوم، یتیم نوازی حضرت علی(ع)، منظره شهر و… اشاره کرد. در گنجینه آبزیان دریایی نیز ۱۳۰۰ قطعه حلزون و صدف و نیز ماهی های زیبای تاکسیدرمی شده در معرض دید قرار داده شده است. گنجینه نجوم و ساعت نیز محل نمایش اشیاء و ابزارآلات قدیمی مربوط به نجوم و زمان مثل انواع اسطرلاب ها، تلسکوپ‌های شکستی و انعکاسی، کره‌های جغرافیایی، قطب‌نما، سمت‌یاب‌ها و ساعت‌های دیواری، پاندولی، رومیزی است که قدمت برخی از آنها مثل ساعت آفتابی با صفحه سنگی به سال ۱۷۳۳ میلادی نیز می رسد.

موزه آستان قدس رضوی
یکی دیگر از گنجینه های موزه آستان قدس، گنجینه مدال های پهلوانان و قهرمانان ورزشی و علمی ایران زمین است که به رسم ادب مدال های طلای خود را به این موزه اهدا کرده اند. از سرشناس ترین پهلوانان می توان به جهان پهلوان تختی، جبار فعلی قهرمان بوکس، علیرضا نصرآزادانی قهرمان تکواندو و نیز مرحوم رضا صادقی، نخبه ریاضی که موفق به کسب مقام اول در المپیادهای ریاضی و کامپیوتر در شهر تورنتو کانادا در سال ۱۹۹۵ م. شده بود. در گنجینه سلاح های موزه نیز می توان انواع سلاح های سرد و گرم قدیمی، انواع شمشیر، زره، تفنگ و نیز روند تکامل این جنگ افزارها را در طول تاریخ مشاهده کرد.

موزه آستان قدس رضوی

گنجینه قرآن نیز یکی از جالب ترین بخش های موزه است که در آن نسخه های خطی نفیسی از قرآن های بسیار قدیمی و دیگر کتاب ها مثل دیوان حافظ نگهداری می شود. در این قسمت از موزه که فضایی دلنشین و معنوی دارد، صفحه هایی از قرآن وجود دارد که به دستخط امیرالمؤمنین (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام سجاد (ع) و نیز امام رضا (ع) منسوب هستند. در بخش دیگری از موزه نیز هدایای مقام معظم رهبری نگهداری می شود. این اشیاء هدایای هستند که افراد مختلفی از داخل و خارج کشور به ایشان داده اند که شامل تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، ‌فرش، تراش روی شیشه، ‌معرق چوب، معرق صدف، سوزن‌دوزی، قلم زنی روی مس، انواع ظروف، ماکت ها و مدال‌ها هستند.

موزه آستان قدس رضوی

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: ، مشهد، صحن کوثر حرم مطهر رضوی، موزه آستان قدس رضوی

 

رزرو هتل

گاهی برتر بودن را به دیگران واگذار کنید و خوشبخت زندگی کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *