منارجنبان

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

منارجنبان

منارجنبان

شاید عجیب ترین نامی که تا به حال برای یک اثر تاریخی شنیده باشید، همین منارجنبان باشد! مگر ممکن است که یک مناره از جای خود بجنبد؟ بله، اوج معماری ایرانی این ناممکن را ممکن کرده است.

در ایران برخی مناره ها قابلیت تکان خوردن دارند که معروف ترین آنها منارجنبان می باشد و دیگری در شهرستان اردکان است. در کشورهای دیگر مانند عراق و عربستان نیز منارجنبان هایی وجود دارد که به اعتقاد باستان شناسان همه آنها در دوران حکومت مغولان و در یک بازه زمانی 30 ساله طراحی و ساخته شده اند.
ما ایرانی ها از مغول ها خاطره خوبی نداریم اما این بدنامی مربوط می شود به ابتدای حضور آنها در ایران، زیرا که جانشینان چنگیز و تیمور و … راه پدران خود را ادامه نداده و به اسلام گرویدند. منارجنبان یکی از بناهای شگفت انگیز دوره ایلخانان مغول می باشد که در اواخر حکومت سلطان محمد خدابنده اولجایتو، ایلخان مسلمان، ساخته شده است. تفاوت منارجنبان با دیگر مناره ها این است که نه تنها مناره ها تکان می خورند بلکه خود بنا نیز به لرزه در می آید.

منارجنبان

اگر از اصفهان 6 کیلومتر به سمت نجف آباد حرکت کنیم به محله ای به نام کارلادان می رسیم که منارجنبان در این محله قرار دارد. این بنای به ظاهر ساده ولی ارزشمند، در واقع بارگاه عارف و زاهد قرن هشتم، عمو عبدالله بن محمد بن محمود صقلابی معروف به عمو عبدالله کارلادانی است. در زمان های قدیم کارلادان روستایی در خارج از اصفهان بود ولی امروزه با گسترش شهر، این روستا جزئی از اصفهان شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   دریاچه مهارلو

ایوان آرامگاه عموعبدالله، 10 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و مناره های آن از هم 9 متر فاصله و 17.5 متر ارتفاع دارند. شواهد و مدارک حاکی از آن است که ایوان و بنای این مقبره به سبک معماری مغول ساخته شده ولی معماری مناره ها مربوط به سال های آخر حکومت صفویان است و بعداً به ایوان متصل کرده اند. همچنین برای تزیین بنا از کاشی های لاجوردی و فیروزه ای به شکل ستاره چهارپر و کثیرالاضلاع استفاده شده است.

منارجنبان

در طول تاریخ محققان زیادی به یافتن علت لرزش مناره ها پرداخته اند ولی به نتیجه قابل استنادی دست نیافته اند و فقط گمانه زنی هایی مبنی بر اثر کوپلر یا تشدید مطرح کرده اند. ولی آقای حمید شاهین پور رئیس کمیته پژوهشی انجمن فناوری های بومی ایران که به اختلالات اخیر در نوسانات دو مناره اصفهان پی برده بود تصمیم گرفت علت ارتعاشات بنا را با فرمول های فیزیکی پیدا کند. لذا پس از آزمایش های دینامیکی به وسیله نخ ها و آونگ های مشابه و هم وزن به این نتیجه رسید که چون مناره ها از نظر وزن و طول کاملاً شبیه هم هستند به همین دلیل تکان دادن یکی از مناره‌ها، روی مناره‌ی دیگر تأثیر گذاشته و باعث ارتعاش آن می شود. برای مشاهده ارتعاش به صورت واضح، زنگوله هایی از مناره ها آویزان کرده اند که به هنگام ارتعاش، صدا ایجاد می کنند.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

  اصفهان، آتشگاه، کارلادان، منارجنبان


اگر این بنای معماری را از نزدیک دیده اید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *