سفر

تور

گردشگری

مسجد جامع اصفهان، شهر اصفهان، استان اصفهان

مسجد جامع اصفهان

مسجدجامع اصفهان

مسجد جامع  یا مسجد جمعه اصفهان از قدیمی ترین بناهای اسلامی اصفهان و حتی ایران به شمار می آید.مجموعه تاریخی مسجد جامع اصفهان در ابعاد ۱۷۰ در ۱۴۰ متر در شمال شرقی اصفهان و کنار میدان کهنه قرار دارد.این مجموعه تاریخی شامل قسمت هایی مانند : گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک، حیاط چهار ایوانی و شبستان‌های گرد آن، مدرسه مظفری، محراب الجایتو می باشند هر کدام از این بخش ها در طول تاریخ شاهد اتفاقاتی بودند معماری هر کدام از این بخش ها بیناگر سیر هنر معماری اسلامی در دوره‌ای خاص هستند. مسجد جامع اصفهان بر روی ویرانه‌های مسجد قدیمی تری بنا شده است که اعراب ساکن قریه طهران در اصفهان در قرن دوم هجری در یهودیه بنا کرده بودند و همچنین این مسجد نیز بر روی خرابه‌های ابنیه‌ای مربوط به اواخر دوره ساسانی ساخته شده بود. مسجد جامع اصفهان در دوره آل بویه و صفویه گسترش یافت. مسجد جامع اصفهان در واقع منعکس کننده هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی و اسلامی است. سبک معماری مسجد شیوه رازی است.

بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که بر روی این مرکز تاریخی انجام شده است این مسجد قبل از حمله اعراب به ایران از مراکز مذهبی مهم شهر اصفهان بوده است .در این کاوش ها یک پا ستون کشف شد که مربوط به دوره ساسانیان است و وججود بنایی در این مکان قبل از اسلام را تایید کرد.درباره زمان احداث مسجد جامع اصفهان تاریخ های زیادی در دست است ولی با توجه به منابع معتبر تاریخ بنای این مسجد به زمان عباسیان در قرن سوم هجری بر می گردد.در این زمان محراب آن تخریب و جهت قبله آن اصلاح شده‌است. مسجد جامع اصفهان در اجلاس سی و ششم یونسکو در زمره میراث جهانی ثبت گردید.

در طول تاریخ در اثر گذر زمان که چیزی حدود ۱۰۰۰ سال می شود قسمت های مختلف این مسجد مورد بازسازی قرار گرفته است مهمترین بازسازی سال های اخیر به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بر می گردد که بمباران هوایی موجب تخریب بخش هایی از این مسجد تاریخی شد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  منارجنبان، شهر اصفهان، استان اصفهان

از جمله افرادی که در این مسجد دفن شده اند می توان به محمدباقر مجلسی معروف به علامه مجلسی و مجلسی ثانی فقیه شیعه در دوران شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفویه که معروفترین اثر او بحارالانوار است اشاره کرد.

مسجد جامع اصفهان از جمله مسجد هایی است که دارای چندین محراب است، مهم ترین محراب آن در ضلع شمالی ایوان غربی آن، در شبستانی که بوسیله اولجایتو ساخته شد قرار دارد. هشت محراب دیگر در این مسجد وجود دارند که تدریجا ساخته شده است .

نشانی: شمال شرقی اصفهان و کنار میدان کهنه

همین الان و به سادگی تصاویر زیبای خود از این محل را برایمان از طریق تلگرام و یا ایمیل ارسال کنید.

ارسال عکس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *