مسجد امام تهران

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

مسجد امام خمینی

مسجد امام خمینی

مسجد امام خمینی از مشهور ترین مساجد است که در دوران فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۲۴۰ هجری قمری ساخته شده است.

مسجد امام خمینی به مسجد سلطانی یا مسجد شاه نیز معروف است، این مسجد در کنار بازار واقع شده است.قدمت این مسجد حدود ۱۸۰ سال است و مناره ها و ساعت آن نیز در زمان ناصرالدین شاه  اضافه و نصب شده است. این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۶۳ با شماره ثبت ۱۶۶۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

با توجه به کاشی کاری ها و کتیبه هایی که در مسجد امام خمینی قرار دارد زمان ساخت این مسجد سال ۱۲۱۲ یا ۱۲۲۴ هجری قمری است.  این مسجد در سال ۱۳۰۷ هجری قمری به دستور ناصرالدین‌ شاه قاجار در اصلی در جهت شمال تعمیر و نیز به دستور وی دو مناره در دو طرف گلدسته مسجد بنا شد. مسجد امام خمینی دارای چهار ایوان است که شبستان‌ های اصلی آن در جبهه جنوبی قرار دارد و معماری مسجد امام خمینی از مسجد وکیل شیراز الهام گرفته است و ساخت این بنا همانند سایر بنا های تاریخی آن زمان به عهده معماران شیرازی بوده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   میدان نقش جهان | دومین میدان بزرگ جهان

ژاک موریه‌، نایب سفارت انگلیس‌، در سفرنامه خود در سال ۱۲۲۲ هجری قمری، می‌نویسد: «تنها بنای قابل ملاحظه در تهران در عهد فتحعلی‌ شاه، مسجد شاه است که ناتمام مانده است‌.»

کتیبه های تاریخی مسجد امام خمینی تقریبا توسط آقای مهدی ملک الکتاب می باشد نوشته شده اند. این مکان تاریخی یکی از جاذبه های توریستی شهر تهران محسوب می شود که همه ساله افراد زیادی از آن دیدن می کنند. برای رفتن به این مسجد تاریخی و زیبا در قلب تهران، می توان از ایستگاه مترو ۱۵ خرداد استفاده کرد. همزمان با ساخت این مسجد در تهران، در شهرهای دیگر همچون بروجرد، قزوین و …، مساجدی به همین سبک و شیوه معماری ساخته شد که آن‌ها نیز به مسجد سلطانی شهرت دارند. در ساخت مساجد سلطانی از شیوه معماری مسجد وکیل شیراز پیروی شده است.

 

نشانی: مسجد امام خمینی(ره)، تهران، 15 خرداد ، روبروی ناصرخسرو

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *