مسجد عتيق شيراز

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

مسجد عتیق

مسجد عتیق

مسجد جامع عتیق یا مسجد جمعه یا مسجد جامع یا مسجد آدینه از جمله نام های این مسجد قدیمی در می باشد.

مسجد جامع عتیق در شرق شاهچراغ بنا شده است. مسجد عتیق در سال 281 هجری قمری بنا شده و دستور ساخت آن توسط عمرولیث صفاری صادر گشته است. مسجد عتیق در بافت مرکزی قدیم شهر قرار دارد که شامل بنایی مرتفع که در بردارنده چندین حجره و شبستان است. مسجد عتیق شش در ورودی و خروجی دارد ،درب ورودی ضلع شمالی به دوازده امام معروف شده و کتیبه ای بر فراز آن شده که در دوره صفوی و در سال 1031 هجری قمری به خط علی جوهری نگاشته شده است. همچنین سر در شمالی مسجد عتیق با کاشی کاری مقرنس شده است.

مسجد عتیق

در سال 1347 خورشیدی در شرق طاق نمای وسطی مسجد عتیق در استان ، شبستانی بزرگ به طول 30 متر و عرض 17 متر با 5 در آهنی مشبک و محرابی از سنگ مرمر و ازاره هایی تا ارتفاع یک و نیم متر با سنگ مرمر ساخته شده است. بر روی ستون ها و بدنه این شبستان کاشی کاری شده و بر روی کاشی ها، آیات قرآنی، احادیث و غیره کشیده شده است . ضلع جنوبی مسجد عتیق دارای 1200 متر مربع مساحت است .در قسمت جنوبی مسجد در درون طاق نما کتیبه ای به خط ثلث نگاشته شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مقبرة الشعرا

در ضلع غربی مسجد عتیق استان دو در وجود دارد که یکی از این در ها در سردرش یزدی بندی و مقرنس کاری و کاشی کاری و معرق کاری شده است. این در از پر رفت و آمد ترین در های مسجد حساب می شود و اخیرا توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شده است. در بالای این در آیات قرآنی با قلم درشت و به خط ثلث عالی بر روی کاشی نگاشته شده است و تاریخ 1027 هجری قمری در پایان آن قید گردیده است.
همین الان و به سادگی تصاویر زیبای خود از مسجد عتیق در استان فارس را برایمان از طریق تلگرام و یا ایمیل ارسال کنید.

ارسال عکس
رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *