مسجد هفتاد و دو تن | تورکام

مسجد هفتاد و دو تن

مسجد هفتاد و دو تن
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

مسجد هفتاد و دو تن

مسجد هفتاد و دو تن

شاید برای همه ایرانیان و به ویژه برای کسانی که اندکی مطالعات تاریخی دارند، شنیدن نام برخی افراد تاریخی مثل چنگیز خان مغول، به خاطر جنایاتشان، یک حس نفرت در آنها ایجاد می کند. یکی دیگر از این افراد منفور، تیمورخان، بنیان گزار سلسله تیموری است. جالب است بدانید فرزندان و نوادگان این افراد راه و رسم پدران خود را ادامه ندادند و تحت تأثیر تعالیم اسلام، مسلمان شده و ارزش ها و نمادهای اسلامی را وارد فرهنگ و بدنه حکومت خود کردند. مسجد هفتاد و دو تن یکی از بناهای به جا مانده از دوره تیموریان می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به مسجد هفتاد و دوتن مشهد خواهیم زد، با ما همراه باشید.

مسجد هفتاد و دو تن

طبق نظر محققان و تحقیقاتی که به عمل آمده، بنای هفتاد و تن به قصد “مسجد” ساخته نشده و در واقع این بنا یک آرامگاه بوده و بعدها در بازسازی و تعمیرات، به مسجد تبدیل شده است. این مسجد قبل از انقلاب به مسجد شاه معروف بود و نام آن از اسم امیر غیاث الدین شاه ملک گرفته شده که این بنا را به عنوان مقبره خود احداث کرده بود. شاه ملک یکی از امیران مطرح تیمور و پسرش شاهرخ بود. در واقع زمانی که شاهرخ در سال ۸۰۹ ه.ق. حکومت خراسان را به پسر خود “الغ بیگ” سپرد، شاه ملک را نیز همراه او فرستاد و او را سپهسالار پسرش تعیین کرد که تا سال ۸۲۹ ه.ق. یکی از اصلی ترین و قدرتمندترین امیرهای ماوراءالنهر و خوارزم محسوب می شد. تا اینکه در نهایت در این سال در گذشت و طبق وصیتش، جسد او را در همان ساختمانی که بنا کرده بود، دفن کردند.

مسجد هفتاد و دو تن
این بنا که قدمت آن به قرن ۹ ه.ق. می رسد، در طول تاریخ، دو مرتبه مرمت شده است، یک بار در زمان شاه سلطان حسین صفوی در سال ۱۱۱۹ ه.ق. و بار دیگر در سال ۱۱۵۵ ه.ق. به دستور نادرشاه. دلیلی که مورخان این بنا را مسجد نمی دانستند این است که اولاً قبله این بنا با قبله مشهد تنظیم نیست، ثانیاً در سرداب بنا، چند جسد مدفون است. به هر حال مسجد هفتاد و دو تن علاوه بر سرداب دارای قسمت های مختلفی مثل قبه ای به ابعاد ۵در۵ متر، گنبد فیروزه ای رنگ به ارتفاع ۱۷٫۴ متر، دو گلدسته زیبا و البته سرشکسته، یک ایوان در سمت شمال با ارتفاع ۹٫۴ متر، بخش مرکزی و راهروها است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  طرقبه مشهد

این مسجد با تزییناتی مثل کاشی کاری ها و کتیبه هایی آراسته شده است. برای مثال دورتادور ایوان، کتیبه ای وجود داشت که امروزه فقط قسمت انتهای کتیبه باقی مانده است. این مسجد که در تلاقی بازار بزرگ مشهد و بازار فرش فروش ها قرار دارد، قبلاً از حرم امام رضا(ع) فاصله داشت ولی با گسترش حرم، امروزه در کنار حرم سمت جنوب غربی آن واقع شده است. هرچند که مردم این مسجد را به عنوان زیارتگاه نمی شناسند ولی یکی مکان های توریستی مشهد محسوب می شود.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: خراسان رضوی، مشهد، خیابان خسروی نو، انتهای بازار سر شور، مسجد هفتاد و دو تن

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران
    چاپ مقاله پاسخ دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

    سلام ممنون خیلی به دردبخور بود


footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته