کویر مرنجاب

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

کویر به زمین های گلی و شور نمکزاری می گویند که به هیچ وجه برای زراعت مناسب نیست. کویر هم چون دیگر نعمت های الهی زیبایی های خاص خود را دارد و می توان گفت زیباترین بخش کویر شب های پر ستاره آن است.

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به استان داشته باشیم و از کویر مرنجاب دیدن کنیم لطفا ما را در این سفر همراهی کنید. کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده، کویر مرنجاب از لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و محدود می شود.
پوشش گیاهی کویر مرنجاب شامل گیاهان شور پسند همانند درخت های گز و تاق و بوته های قیچ است. کویر مرنجاب پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است، ارتفاع متوسط این کویر از سطح آب های آزاد در حدود 850 متر است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مسجد جمکران

پوشش جانوری کویر مرنجاب شامل حیوانات زیادی می شود از جمله حیواناتی که تا کنون در این منطقه دیده شده گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین و پلنگ  می باشد.
از نقاط دیدنی کویر مرنجاب می توان به کاروانسرای مرنجاب، دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان و چاه تاریخی دستکن، محل آبشخور شترهای کاروانها اشاره کرد.

کویر مرنجاب

برای رفتن به کویر مرنجاب سه مسیر وجود دارد:

مسیر اول: شهر آران و بيدگل به سمت پادگان ارتش و سپس جاده خاکی مرنجاب که پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به مرنجاب می رسد.

مسیر دوم: مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز شده و سپس مبارکیه، قصر بهرام، کاروانسرای سفیدآب و سپس مرنجاب می باشد. شایان ذکر است تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد.

مسیر سوم: مسیر به ابوزیدآباد و سپس کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب می باشد.

تورکام شما را به دیدن از این مکان دعوت می کند.                                                                                                                                       نشانی: استان ، آران و بیدگل، ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان آران و بیدگل دریاچه نمک آران و بیدگل، کاروانسرای مرنجاب

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *