کاخ گلستان

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

کاخ گلستان

کاخ گلستان

یکی دیگر از کاخ های باشکوه ایران که شاهد طلوع و افول چندین حکومت سلطنتی ایران بوده، کاخ گلستان نام دارد.

در این نوشته کوتاه سری به کاخ گلستان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

کاخ گلستان یکی از عمارت هایی است که بخش های متعدد آن در زمان های متفاوتی ساخته شده است. هرچند که تاریخ ساخت عمارت گلستان به دوران صفویه و پادشاهی شاه عباس صفوی برمی گردد ولی عمده شهرت آن مربوط به زمان پادشاهان قاجار می باشد. البته در زمان کریمخان نیز نیم نگاهی به این کاخ سلطنتی شد. این کاخ شاهد تاجگذاری های شاهان قاجاری از جمله آقامحمدخان، فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه و همچنین دو شاه پهلوی بوده است.

شما می توانید به جز ایام سوگواری ها، با هزینه ناچیز به عنوان ورودی، از بخش های گوناگون و زیبای این کاخ دیدن کنید، این بخش ها شامل ایوان تخت مرمر، خلوت کریم خانی، تالار الماس، کاخ ابیض، تالار سلام، تالار آیینه، تالار عاج یا سفره خانه، تالار برلیان، عمارت خوابگاه، کاخ شمس العماره، عمارت بادگیر و چادرخانه. اکثر این بخش ها در دوره حکومت شاهان قاجار بنا شده ولی بخش هایی مثل خلوت کریمخانی در دوران زندیه، در سال 1173 ه.ق. در ساخته شده است.

این خلوت خانه که بخشی از اندرونی کریم خان زند محسوب می شد به شکل یک ایوان سه دهنه با یک حوض کوچک در وسط آن، راه گذر از باغ گلستان به دیوانخانه و تالار تخت مرمر بود. ولی ناصرالدین شاه موقع ساختن تالار سلام قسمت های زیادی از آن را تخریب کرد. شما می توانید خلوت کریمخانی را در قسمت شمال غربی محوطه کاخ گلستان مشاهده کنید.

کاخ گلستان

کاخ گلستان شامل دو بخش اندرونی و بیرونی بود که رضاخان با نفرتی که ازشاهان خوشگذران قاجاری داشت، قسمت اندرونی و به قول خودش شهوت خانه قاجار را تخریب و به ساختمان های وزارت دارائی اختصاص داد. در برخی از نوشته های موجود، تعداد همسران یک شاه قاجار تا 400 نفر نیز نقل شده است.

قصد دارم یکی از با قدمت ترین بخش های کاخ را به شما معرفی کنم، یکی از قدیمی ترین قسمت های کاخ گلستان ایوان تخت مرمر است که مراسم تاجگذاری آقامحمدخان قاجار در اینجا برگزار شده است. همچنین محل صدور بیشتر فرمان های فتحعلی شاه نیز همین مکان می باشد. این تخت نفیس، متشکل از 65 قطعه مرمر زرد یزدی کوچک و بزرگ است که طراح آن میرزا بابای شیرازی نقاش باشی و سرپرست گروه حجاری، استاد محمد ابراهیم اصفهانی بود.

کاخ گلستان

ناصرالدین شاه در طول 49 سال سلطنت خود سه بار به اروپا سفر کرد که اولین سفر او در سال 1290 هجری بود. ناصرالدین شاه پس از مشاهده فرنگ، به شدت شیفته فرهنگ آنجا شد و بعد از بازگشت، تحت تأثیر فرهنگ اروپایی، دست به تغییرات و ساخت و سازهایی در کاخ سلطنتی خود زد. عمارت شمس العماره یکی از این بناهاست. شمس العماره یا عمارت خورشید، با زیرزمین آن دارای پنج طبقه است که طراح آن دوستعلی خان معیرالممالک و معماری آن توسط علی محمد کاشی صورت گرفته است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   باغ خزندگان اصفهان

تالار سلام نیز یکی دیگر از عمارت های ارگ شاهی است که ناصرالدین شاه پس از بازدید از موزه ها و نمایشگاه های بزرگ اروپایی، دستور ساخت آن را صادر کرد. حاج ابوالحسن معمارباشی مسئول اجرای این فرمان شد و برای این منظور عمارت خروجی ارگ را تخریب و به جای آن در مجاورت تالار عاج، تالار آیینه، سرسرا و اتاق موزه را بنا کرد که مجموعه این عمارت ها کاخ گلستان جدید نام گرفت. محمدرضاشاه پهلوی نیز در این مکان تاجگذاری کرد.

اگر به نقاشی علاقه مند باشید حتماً نام تالار آیینه به گوشتان خورده است زیرا یکی از اثرهای معروف استاد کمال الملک غفاری، یک نقاشی نفیس از این تالار است که در همین کاخ در معرض نمایش عموم قرار دارد. سقف و دیوارهای این تالار آیینه کاری و بلورکاری شده است. همچنین تخت طاووس نادر شاه هم در این تالار قرار داشت که هم اکنون به موزه جواهرات منتقل شده است. این تخت پوششی از طلا دارد و با سنگ های قیمتی و بزرگ تزیین شده و یک خورشید از برلیان در قسمت بالای پشتی و دو طاووس برلیان هم در کناره های این تخت به زیبایی تعبیه شده است.

کاخ گلستان

یکی از عمارت های متفاوت کاخ، عمارت بادگیر است. اگرچه سالن این عمارت به وسیله آینه کاری ها و نقاشی های زیبا تزیین شده است ولی جذابیت این عمارت به چهار بادگیر مرتفع آن است که با کاشی های سه رنگ آبی، زرد و مشکی و قبه های زرین آراسته شده اند. یکی دیگر از جلوه های اروپایی این مجموعه، کاخ ابیض (کاخ سفید) است که نمایی سفید رنگ به همراه گچبری های زیبا دارد. در سال 1347 نیز موزه مردم شناسی به این مجموعه اضافه شد.

این موزه در دو طبقه، گوشه هایی از زندگی، فرهنگ، آداب و رسوم اقوام مختلف ایران را نمایش می دهد. همچنین در این کاخ زیبا و سلطنتی تالاری به نام تالار عاج در نظر گرفته بودند که هدایا و پیشکش های پادشاهان و مهمانان خارجی را در آن نگهداری کنند، که در زمان رضاشاه محل پذیرایی از مهمانان خارجی شد.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان ، شهر ، میدان 15 خرداد(ارگ)، خیابان داور، کاخ موزه گلستان

 


اگر در سفر به از این کاخ بازدید کرده اید،نظرات خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *