سفر

تور

گردشگری

منطقه کهندان، شهر قم، استان قم

منطقه شکار ممنوع کهندان

منطقه شکار ممنوع کهندان

استان قم یکی از کوچکترین استان های کشور است که از سمت شمال با تهران و از سمت جنوب با اصفهان همسایه است. اصلی ترین منبع اقتصادی استان، صنعت توریسم به ویژه توریسم مذهبی می باشد. وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران چنان پررنگ و عیان است که کمتر به دیگر جاذبه های قم پرداخته شده است. یکی از این جاذبه های طبیعی، منطقه شکار ممنوع کهندان است.

در این نوشته کوتاه سری به منطقه شکار ممنوع کهندان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

منطقه شکار ممنوع کهندان

استان قم یکی از مناطق دارای آب و هوای گرم و خشک است ولی یکی از مناطق مهم ییلاقی قم منطقه کهندان می باشد. هرچند که مساحت منطقه کهندان بیش از ۵۴ هزار هکتار است ولی به دلیل دوری از جاده اصلی و مناطق شهری، کمتر شناخته شده است. این منطقه از لحاظ آب و هوایی و اکوسیستم، منطقه بکر به شمار می رود، هرچند که در چند سال اخیر، چرای غیراصولی دام ها، محیط طبیعی آن را با خطر نابودی مواجه کرده است.

منطقه شکار ممنوع کهندان
منطقه کهندان از نظر پوشش گیاهی به خصوص در نیمه اول سال بسیار متنوع است. زمین شناسان و خاک شناسان، وجود پستی و بلندی های زمین در جهت های مختلف جغرافیایی و شیب های مختلف را سبب این تنوع زیاد می دانند. پوشش گیاهی این منطقه اکثراً گیاهان مرتعی و دارویی هستند که می توان به گون‌زارهای متراکم و کما(ریواس علوفه ای)، آویشن و گونه‌های بالشتکی، گل خطمی، شیرین بیان، گل بابونه، خاکشیر، کاسنی، شاتره، ریواس و مورت اشاره کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  قلعه قمرود، شهر قم، استان قم

منطقه شکار ممنوع کهندان در قسمت غربی قم و رشته کوه های زاگرس، بخش خلجستان قرار دارد که این منطقه از لحاظ حیات وحش، زیستگاه حیواناتی نظیر گرگ، روباه، شغال، تشی، گراز، خرگوش، بزکوهی، قوچ و میش، کبک، بلدرچین، قرقاول و قرقی، شاهین، عقاب، انواع لاشخور و سیاه گوش است. البته لازم به ذکر است که عدم مراقبت های لازم و شکار بی رویه در منطقه، اختلالاتی را در محیط زیست آن ایجاد کرده است.

منطقه شکار ممنوع کهندان

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: قم، سمت غرب قم مسیر تهران ساوه یا قم ساوه، منطقه شکار ممنوع کهندان

همین الان و به سادگی تصاویر زیبای خود از این محل را برایمان از طریق تلگرام و یا ایمیل ارسال کنید.

ارسال عکس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *