غار هوتو | تورکام

غار هوتو

غار هوتو
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

غار هوتو

غار هوتو

وقتی حرف از شمال ایران می شود، تنها تصویری که همان اول در ذهن تداعی می شود طبیعت بکر و جنگل های سرسبز است ولی شهرهای استان های حاشیه دریای خزر به ویژه مازندران از جمله شهرهای بسیار قدیمی با جاذبه های تاریخی است. غار هوتو یکی از این جاذبه هاست.

در این نوشته کوتاه سری به غار هوتو خواهیم زد، با ما همراه باشید.

غار هوتو

شمال ایران از لحاظ جاذبه های طبیعی بسیار غنی و چشم نواز است و ترکیب دریا، ساحل، کوه و جنگل، ترکیبی حیرت انگیز است که سالانه میلیون ها گردشگر و توریسم داخلی و خارجی را جذب خود می کند و همین امر باعث شده که جاذبه های تاریخی آن کمتر دیده شود در حالی که برخی از این جاذبه ها شهرت جهانی دارند. غار هوتو و غار کمربند که مکمل و جفت هم شناخته می شوند، اولین بار در سال ۱۹۴۹ م. توسط یک محقق آمریکایی کشف شد و بعدها با کاوش های صورت گرفته و اشیاء و اجساد کشف شده از آن، به معدن طلای انسان شناسان معروف شد.

غار هوتو که در ابتدای شهر بهشهر و نزدیکی روستای تروجن، در دامنه کوه البرز قرار گرفته، دو ورودی در دو ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف آن دارد. غار هوتو حدود ۱۰۰ متر با غار کمربند فاصله دارد و این دو غار به این دلیل جفت هم نامیده می شوند که هر آنچه از یکی کشف می شد از دیگری نیز کشف می شد و یا تکمیل کننده هم بودند. اغلبِ شهرت این غار به خاطر کشف اسکلت یک مرد و زن بالغ و یک دختر جوان در سال ۱۳۳۰ ه.ش. توسط گروهی از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به سرپرستی پروفسور کارلتون استیونز کون است، که مستندات این اکتشاف در موزه باستان شناسی و انسان شناسی این دانشگاه موجود است. اسکلت ها مربوط به ۷۵ هزار سال قبل از میلاد هستند. این اکتشاف بعد از ۴ هفته خاکبرداری و حفاری در غار به نتیجه رسید. این اسکلت ها به قدری مهم بودند که آنها را انسان هوتو (Hotu man) نامیده اند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  ییلاق گرسماسر

علاوه بر این اسکلت ها، اشیاء دیگری مربوط به دوره های پارینه سنگی، میانه سنگی و نوسنگی، همچنین آثاری از عصر آهن، عصر برنز، عصر مس، عصر یخبندان و عصر سفال نیز به دست آمده است، که همه آنها در موزه سرباز باستان شناسی که به همت سازمان میراث فرهنگی دایر شده است، قابل مشاهده می باشند. همچنین محققان با بررسی یافته ها به نتایجی رسیدند که تأثیر زیادی در نگرش انسان شناسان به روند تکامل نسل انسان کنونی داشت. برای مثال جمجمه انسان هوتو با جمجمه انسان نئاندرتال متفاوت بوده و به جمجمه انسان های کنونی شباهت بیشتری دارد.

غار هوتو

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  مازندران،  بهشهر، پنج کیلومتری جنوب غربی بهشهر ، روستای بروجن

 

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته