سفر

تور

گردشگری

قلعه قمرود، شهر قم، استان قم

قلعه قمرود

قلعه قمرود

به اعتقاد باستان شناسان، شهر قم با بیش از ۷ هزار سال قدمت، یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای ایران است که البته امروزه به دلیل وجود مرقد مطهر حضرت معصومه(س)، به جنبه مذهبی این شهر بیشتر توجه می شود تا جنبه تاریخی آن. عده ای از کارشناسان تاریخ بر این باورند که این شهر به دست یکی از شخصیت های اسکندر مقدونی،‌ بهرام گور، یزدگرد سوم ‌و یا قباد ساسانی ساخته شده است و وجود آتشکده ها، اماکن و آثار باستانی فراوان، این قدمت طولانی را تأیید می کند. یکی از این جاذبه های باستانی، قلعه قمرود می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به قلعه قمرود خواهیم زد، با ما همراه باشید.

قلعه قمرود

قمرود نام یکی از روستاهای بخش مرکزی قم است که حدود ۲۷ کیلومتر از شهر فاصله دارد. این روستای تاریخی که در شمال کوه سفید قرار دارد، دارای دو قلعه قدیمی همنام خودش است و امروزه با گسترش روستا قسمت هایی از آن تخریب شده و تنها بخش هایی از آن باقی مانده است. یکی از قلعه ها مربوط به دوره اشکانیان است و دیگری با توجه به اسناد و مدارک موجود به دوره صفویان بازمی گردد.

قلعه قمرود
این قلعه توسط میرزا نظام غفاری معروف به مهندس الممالک به جهت سکونت خود و اطرافیانش در سمت شرقی قلعه کهن ساخته شده است. البته این روزها اوضاع مناسبی ندارد و به عنوان آغل گوسفندان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  گنبد نمکی طغرود، شهر قم، استان قم

این قلعه تاریخی که در دو طبقه ساخته شده است، از قسمت های مختلفی مثل بازارچه، حیاط، حوض خانه و بادگیر تشکیل شده است و دورتادور حیاط آن به وسیله اتاق هایی احاطه شده است. شما می توانید همه روزه و در هر ساعتی که بخواهید ازین قلعه باستانی که در کنار آن کاروانسرای کاج نیز قرار دارد، دیدن کنید. همچنین بعد از دیدن این قلعه، می توانید از دیگر جاذبه های تاریخی قم مثل کاروانسرای سنگی محمدآباد، شش امام‌زاده، مسجد مقدس جمکران، حرم حضرت معصومه (س)، مسجد جامع قم، کاروانسرای پاسنگان، کاروانسرای دیرگچین و… بازدید کرده و یک روز خاطره انگیز را سپری کنید.

قلعه قمرود

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: قم، آزادراه قم قمسر، روستای قمرود، قلعه قمرود

همین الان و به سادگی تصاویر زیبای خود از این محل را برایمان از طریق تلگرام و یا ایمیل ارسال کنید.

ارسال عکس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *