قره کلیسا

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

قره کلیسا

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به غربی ترین نقطه کشور پهناورمان ایران ، به استان آذربایجان غربی داشته باشیم.

نام این مکان قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس یا کلیسای طاطاووس است که یکی از مهم ترین های اماکن مذهبی مسیحیان در منطقه می باشد وهمه ساله مسیحیان زیادی از داخل و خارج از کشور در یک روز خاص در این کلیسا آیین مخصوص خود را انجام می دهند. معروفترین نام این کلیسا در بین مردم محلی قره کلیسا می باشد (قره در زبان آذری به معنای سیاه می باشد) و این نام از آنجایی که تمام سنگ های ساختمان اصلی کلیسا سیاه رنگ است می آید البته پس از گذشت سال ها و در زمان مرمت و بازسازی کلیسا قسمتی از سنگ های سیاه با سنگ های سفید جا به جا شد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   کاخ گلستان

تادئوس یا طاطاووس از یاران حضرت عیسی (ع) بود که در ارمنستان مشغول به تبلیغ مسیحیت بود وی در سال 40 میلادی به ارمنستان آمد و به واسطه وی افراد زیادی به این دین گرویدند که از جمله می توان به ساناتروک پادشاه ارمنستان و دخترش ساندخت اشاره کرد اما این پایان ماجرا نبود ساناتروک بعد از مدتی پشیمان شده و دستور داد تمام کسانی که دین مسیحت را پذیرفتند (حدود سی و پنج هزار) را به قتل برسانند و در این راه حتی به دخترش و تادئوس هم رحم نکرد. پس از گذشت سالیان دراز در سال 302 میلادی تیرداد از پادشاهان ارمنستان دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور انتخاب کرد و یاد و خاطره تادئوس و پیروانش را نسل به نسل حفظ کرد که قره کلیسا یکی از این کلیسا ها می باشد.

قره کلیسا

کلیسای تادئوس از معروفترین و مهمترین کلیساهای ارمنیان ایران می باشد که شهرت جهانی دارد ، هر سال در ماه ژوئیه (روزهای آخر تیر و هفته اول مرداد) که مصادف با قتل تادئوس و پیروانش می‌باشد، ارمنیان ایران و برخی از سفیران مسیحی کشورهای خارجی در ایران، به زیارت این کلیسا می‌آیند و در مراسم خاص مذهبی شرکت می‌کنند.

تورکام شما را به دیدن این کلیسا زیبا و تاریخی دعوت می کند.

نشانی:استان آذربایجان غربی، شهر سیه چشمه () ، بلوار بسیج، 2 راهی منتهی به قرضیاالدین و شوط

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *