دریاچه مصنوعی خلیج فارس | تورکام

دریاچه مصنوعی خلیج فارس

استان تهران, استان ها, تهران, جاذبه های تفریحی, جاذبه های گردشگری

۱۳۹۶/۱۰/۰۴

توسط : هادی عباس زاده

416 بازدید

ذریاچه چیتگر
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

ذریاچه چیتگر
دریاچه مصنوعی خلیج فارس ()

در این نوشته می خواهیم با هم سفری به یکی از جاذبه های جدید تهران سر بزنیم، نام این مکان دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس یا همان است با ما همراه باشید. مساحت این دریاچه حدود ۳۵۵ هکتار با گنجایش ۳۵ میلیون متر مکعب می باشد و یکی از عظیم ترین پروژه های شهرداری تهران محسوب می شود، در منطقه ۲۲ تهران همت غرب در پارک جنگلی چیتگر واقع شده است.

دریاچه شهدای خلیج فارس از شمال به بزرگراه همت، از غرب مناطق مسکونی منطقه ۲۲، از جنوب و جنوب غربی به پارک جنگلی چیتگر و از شرق به محور چهار محدود می شود. دریاچه مصنوعی چیتگر اولین طرح جامع شهر تهران می باشد که در سال ۱۳۴۷ قبل از انقلاب تدوین شد. ابتدا ایده به صورت یک آبگیر بود که در طول سالیان دچار تغییراتی شد و نوآوری هایی در آن شکل گرفت، وجود دریاچه مصنوعی چیتگر در شهری مثل تهران به سبب وزش بادهای موسمی که از غرب به شرق می وزند، تاثیر مثبتی که دریاچه بر این بادها می گذارد بر روی آب و هوای سایر مناطق تهران نیز اثر دارد. همچنین دریاچه چیتگر از بارش های فصلی و آب موقت رودخانه کن و روان آبهای تهران استفاده می کند و توانایی تعدیل هوای پایتخت و افزایش رطوبت هوا را دارد و علاوه بر این دریاچه به‌عنوان یک وسعت بزرگ آبی می‌تواند سفره‌های زیرزمینی تهران در غرب را سیراب کند. همه ی این عوامل باعث شد تا دوباره یک مطالعه و بررسی کامل و همه جانبه در مورد عملیات اجرایی دریاچه مصنوعی صورت گیرد، عملیات اجرایی ساخت دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) در محیطی به وسعت ۱۴۰ هکتار در شمال پارک جنگلی چیتگر سرانجام در سال ۱۳۸۹ شروع شد و تقریبا در اواسط اردیبهشت ۱۳۹۲ آماده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

برای رفتن به سه مسیر وجود دارد: مسیر اول تقاطع بزرگراه شهید خرازی با شهرک شهید باقری، تقاطع بزرگراه شهید خرازی با بلوار کاشان، تقاطع بزرگراه شهید خرازی با بلوار ساحل، مسیر دوم بزرگراه شهید حکیم، بلوار کاشان، آزادراه آزادگان، خیابان هوانیروز و مسیر سوم ۴۵ متری شهرداری، جاده آزادشهر، خیابان شهید میرکمالی. برای ورود به مجموعه اصلی دریاچه ۸ ورودی تعبیه شده است، ۳ ورودی در شمال دریاچه و ۳ ورودی در شرق و دو ورودی در غرب و شما غرب وجود دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  عمارت شمس العماره ، شهر تهران ، استان تهران

ذریاچه چیتگر

در یک فضای تفریحی و توریستی قرار دارد که امکانات مناسبی برای گردشگران تامین شده است، امکانات فرهنگی و مذهبی نظیر جزیره شهدای تنب بزرگ – آمفی تئاترهای روباز با ظرفیت ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ نفر – موزه آب و خاک، امکانات بازی و سرگرمی نظیر تجهیزات بازیهای آبی – فضای بازی پینت بال – آبنمای موزیکال، امکانات سلامت و ورزشی نظیر پردیس تندرستی – تجهیزات ورزشی و بدنسازی، امکانات رفاهی و عمومی نظیر  پارکینگ های مسقف در ضلع شمال، غرب و شرق دریاچه با ظرفیت ۲۰۰۰۰ واحد – ۲۲۰ عدد سرویس بهداشتی – آلاچیق مذهبی و سکوهای نماز – ایستگاه آتش نشانی – اورژانس، امکانات ویژه، پذیرایی و اقامت موقت نظیر آبشارهای مصنوعی – بزرگترین صخره ای شاخص در پهنه ساحلی دریاچه – رستوران و غرفه های تنقلات و غذاهای سرد – آلاچیق، فضاهای سبز مجموعه، انواع فرش گل، انواع گیاهان تزئینی.

دریاچه چیتگر در دل خود ۳ جزیره به نامهای شهدای تنب کوچک، شهدای تنب بزرگ و شهدای ابوموسی دارد، جزیره شهدای تنب بزرگ ۱۰۰۰۰ متر مربع و جزیره شهدای ابوموسی ۱۳۰۰۰ متر مربع و جزیره شهدای تنب کوچک ۴۰۰۰ متر مربع مساحت دارد.

تورکام امیدوار است شما از دیدن این مکان زیبا و تفریحی لذت ببرید.

نشانی: استان تهران، شهر تهران، همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای چیتگر

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته