سفر

تور

گردشگری

دریاچه مصنوعی چیتگر(دریاچه خلیج فارس)، شهر تهران، استان تهران

ذریاچه چیتگر
دریاچه مصنوعی خلیج فارس (دریاچه چیتگر)

در این نوشته می خواهیم با هم سفری به یکی از جاذبه های جدید تهران سر بزنیم، نام این مکان دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس یا همان دریاچه چیتگر است با ما همراه باشید. مساحت این دریاچه حدود ۳۵۵ هکتار با گنجایش ۳۵ میلیون متر مکعب می باشد و یکی از عظیم ترین پروژه های شهرداری تهران محسوب می شود، دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ تهران همت غرب در پارک جنگلی چیتگر واقع شده است.

دریاچه شهدای خلیج فارس از شمال به بزرگراه همت، از غرب مناطق مسکونی منطقه ۲۲، از جنوب و جنوب غربی به پارک جنگلی چیتگر و از شرق به محور چهار باغ محدود می شود. دریاچه مصنوعی چیتگر اولین طرح جامع شهر تهران می باشد که در سال ۱۳۴۷ قبل از انقلاب تدوین شد. ابتدا ایده به صورت یک آبگیر بود که در طول سالیان دچار تغییراتی شد و نوآوری هایی در آن شکل گرفت، وجود دریاچه مصنوعی چیتگر در شهری مثل تهران به سبب وزش بادهای موسمی که از غرب به شرق می وزند، تاثیر مثبتی که دریاچه بر این بادها می گذارد بر روی آب و هوای سایر مناطق تهران نیز اثر دارد. همچنین دریاچه چیتگر از بارش های فصلی و آب موقت رودخانه کن و روان آبهای تهران استفاده می کند و توانایی تعدیل هوای پایتخت و افزایش رطوبت هوا را دارد و علاوه بر این دریاچه به‌عنوان یک وسعت بزرگ آبی می‌تواند سفره‌های زیرزمینی تهران در غرب را سیراب کند. همه ی این عوامل باعث شد تا دوباره یک مطالعه و بررسی کامل و همه جانبه در مورد عملیات اجرایی دریاچه مصنوعی صورت گیرد، عملیات اجرایی ساخت دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) در محیطی به وسعت ۱۴۰ هکتار در شمال پارک جنگلی چیتگر سرانجام در سال ۱۳۸۹ شروع شد و تقریبا در اواسط اردیبهشت ۱۳۹۲ آماده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

ذریاچه چیتگر

برای رفتن به سه مسیر وجود دارد: مسیر اول تقاطع بزرگراه شهید خرازی با شهرک شهید باقری، تقاطع بزرگراه شهید خرازی با بلوار کاشان، تقاطع بزرگراه شهید خرازی با بلوار ساحل، مسیر دوم بزرگراه شهید حکیم، بلوار کاشان، آزادراه آزادگان، خیابان هوانیروز و مسیر سوم ۴۵ متری شهرداری، جاده آزادشهر، خیابان شهید میرکمالی. برای ورود به مجموعه اصلی دریاچه ۸ ورودی تعبیه شده است، ۳ ورودی در شمال دریاچه و ۳ ورودی در شرق و دو ورودی در غرب و شما غرب وجود دارد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  موزه آبگینه، شهر تهران، استان تهران

ذریاچه چیتگر

دریاچه خلیج فارس در یک فضای تفریحی و توریستی قرار دارد که امکانات مناسبی برای گردشگران تامین شده است، امکانات فرهنگی و مذهبی نظیر جزیره شهدای تنب بزرگ – آمفی تئاترهای روباز با ظرفیت ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ نفر – موزه آب و خاک، امکانات بازی و سرگرمی نظیر تجهیزات بازیهای آبی – فضای بازی پینت بال – آبنمای موزیکال، امکانات سلامت و ورزشی نظیر پردیس تندرستی – تجهیزات ورزشی و بدنسازی، امکانات رفاهی و عمومی نظیر  پارکینگ های مسقف در ضلع شمال، غرب و شرق دریاچه با ظرفیت ۲۰۰۰۰ واحد – ۲۲۰ عدد سرویس بهداشتی – آلاچیق مذهبی و سکوهای نماز – ایستگاه آتش نشانی – اورژانس، امکانات ویژه، پذیرایی و اقامت موقت نظیر آبشارهای مصنوعی – بزرگترین باغ صخره ای شاخص در پهنه ساحلی دریاچه – رستوران و غرفه های تنقلات و غذاهای سرد – آلاچیق، فضاهای سبز مجموعه، انواع فرش گل، انواع گیاهان تزئینی.

دریاچه چیتگر در دل خود ۳ جزیره به نامهای شهدای تنب کوچک، شهدای تنب بزرگ و شهدای ابوموسی دارد، جزیره شهدای تنب بزرگ ۱۰۰۰۰ متر مربع و جزیره شهدای ابوموسی ۱۳۰۰۰ متر مربع و جزیره شهدای تنب کوچک ۴۰۰۰ متر مربع مساحت دارد.

تورکام امیدوار است شما از دیدن این مکان زیبا و تفریحی لذت ببرید.

نشانی: استان تهران، شهر تهران، همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای چیتگر

همین الان و به سادگی تصاویر زیبای خود از این محل را برایمان از طریق تلگرام و یا ایمیل ارسال کنید.

ارسال عکس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *