دره شمخال

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

دره شمخال

دره شمخال

شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز به زبان کردی کرمانجی بوده است. طول دره شمخال در حدود ۱۸ کیلومتر است و ارتفاع دیواره تا ۲۰۰ متر برآورد شده است. همچنین در قسمت های زیادی از این دره زیبا درختان گردوی جنگلی بسیاری با قدمت هایی بیش از ۲۰۰ سال وجود دارند که به این دره جلوه خاصی بخشیده است.

مهمترین علت آب و هوای مناسب این دره پیوستن رودخانه‌های شارک قرچقه، دربادام، شمخال و اضافه شدن چشمه‌های گونانگون در مسیر می‌باشد. دره زیبای شمخال که نام خود را از روستایی کوهپایه‌ای به همین نام گرفته از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دائمی کال شمخال محدود است. چشمه‌های ابتدای دره در ادامه رودخانه‌ای را می‌سازند که شالیزارهای درونگر را سیراب می‌کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   شورابیل

دره شمخال نزدیک شهر مرزی باجگیران در کناره شمال شرقی ایران و در نزدیکی کشور ترکمنستان واقع شده است. شروع حرکت از روستای شمخال در نزدیکی باجگیران است. طول دره از نقطه شروع در روستای شمخال تا انتهای دره در روستای درونگر 42 کیلومتر است.

دره شمخال

ارتفاع دیواره 2 طرف دره در بلندترین نقاط تا 200 متر هم برآورد شده است. این روستا در دهستان دولتخانه قرار دارد و بر اساس سرشماری سال 1385 جمعیت آن 164نفر (44خانوار) بوده است. شهر باجگیران در شمال غربی کوه سَمْخُل (مرتفع‌ترین قله ۲۲۶۰ متر) واقع است. دره‌های کوه سمخل دارای مرغزار و جنگل است و در ۷۸ کیلومتری شمال شهر و دو کیلومتری جنوب مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد.

نشانی :

استان ، ۲۵ کیلومتری باجگیران و ۸۰ کیلومتری قوچان

 


اگر تابحال به این دره بکر سفر کرده اید، از تجربیات خود برایمان بنویسید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *