خانه بروجردی ها

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی ها

یکی دیگر از خانه های معروف و زیبای دوره قاجار، خانه بروجردی ها می باشد که در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری ساخته شده است.

در این نوشته کوتاه سری به خانه بروجردی ها خواهیم زد، با ما همراه باشید.

خانه بروجردی ها برخلاف نامش متعلق به اهالی بروجرد نیست بلکه مالک آن یک نطنزی الاصل مقیم به نام حاج سید حسن نطنزی بود که به دلیل مناسبات تجاری فراوانی که با بروجرد داشت، کاشانی ها به او حاج حسن بروجردی می گفتند.

ساخت این بنای زیبا که مساحتی در حدود 1700 مترمربع دارد، از سال 1292 ه.ق. آغاز شده و ساخت آن نیز حدود 18 سال به طول انجامید. و معمار آن از اساتید معماری دوره قاجار، استاد علی مریم کاشانی بود. در ساخت این خانه باشکوه، هنرمندان گچ کار، آینه کار و بنّا که تعداد آنها بالغ بر 150 نفر بود، مشارکت داشتند. از آثار معروف دیگر  استاد علی مریم کاشانی می توان به خانه طباطبائی ها و تیمچه امین الدوله اشاره کرد.

خانه بروجردی ها

انگیزه ساختن این خانه این بود حاج حسن بروجردی برای فرزندش مهدی، به خواستگاری دختر سید جعفر طباطبائی میرود. شرط این وصلت ساخت خانه ای در شأن عروس تعیین می شود. لذا حاج حسن هم از همان معمار خانه طباطبائی ها دعوت می کند که این خانه را بسازد. خانه بروجردی ها در سه طبقه و به چهار طرف ساخته شده است. با توجه به معماری مذهبی دوره قاجار این خانه شامل دو بخش اندرونی و بیرونی می باشد که بخش بیرونی از دو قسمت تابستان نشین و زمستان نشین، راهرو، حیاط مرکزی، ایوان جنوبی، بادگیرها، زیرزمین و سایر فضاها تشکیل می شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   دریاچه ولشت

ورودی اصلی در شمال بنا قرار دارد و تابستان نشین که مهمترین قسمت ساختمان است، روبروی ورودی اصلی و پشت به قبله که همان پشت به خورشید می شود قرار گرفته است. و بیشترین تزئینات نیز در همین قسمت وجود دارد. نقاشی های این خانه هنر دست دو هنرمند معروف دوره قاجار، مرحوم میرزا ابوالحسن غفاری و برادرزاده اش مرحوم میرزا محمدخان غفاری ملقب به کمال الملک می باشد. همچنین گچبری ها نیز با نظارت آنها صورت پذیرفته است.

بخش اندرونی نیز از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل شده است. که هر قسمت، معماری متفاوتی دارد. برای مثال قسمت جنوبی از یک حیاط مرکزی، یک تالار بزرگ آینه کاری شده جهت پذیرایی و اتاق های گوشواره ای در اطراف تالار بزرگ تشکیل شده، در حالی که قسمت شمالی از یک حیاط خلوت، اتاق پنج دری ساده، صندوق خانه، اتاق نشیمن و سردابی بزرگ تشکیل شده است. تصاویری از شاهان قاجار که در دیوار شاه نشین مشاهده می شود، به شیوه های اصیل ایرانی ترسیم نشده اند و از نقاشی های اروپایی تأثیر گرفته اند. برای نمونه لباس های اشخاص کاملاً اروپایی هستند و یا مناظری با رنگ آبی به چشم می خورد که اصالت ایرانی ندارند.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  کاشان، محله تاریخی سلطان میراحمد، خانه بروجردی ها

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *