برج طغرل

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

برج طغرل

برج طغرل

در گذشته برج ها کاربردهای مختلفی داشتند چه از لحاظ امنیتی مثل برجهای نگهبانی، چه از نظر کارکردهای دیگر مثل برج های آتشنشانی، برج های کبوتر که جنبه اقتصادی داشتند، همچنین برج های چند منظوره. برج طغرل یکی مشهورترین برج های و حتی کشور است که علاوه بر جنبه آرامگاهی آن، کارکردهای دیگری نیز دارد.

در این نوشته کوتاه سری به این برج در شهر خواهیم زد، با ما همراه باشید.

یکی از آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان که قدمتی بیش از 700 سال دارد، برج طغرل شهر می باشد. هرچند که اکثر مورخان مثل “فارق سومر”، مورخ مشهور ترکیه ای، این برج را آرامگاه سلطان طغرل بیک سلجوقی می دانند ولی تاریخ شناسان در مورد کسی که در آن دفن شده است نظرات متفاوتی دارند. عده ای این برج را منتسب به خلیل سلطان یکی از فرزندان تیمور لنگ کورکانی و زنش شادالملک می دانند. حسن کریمیان مؤلف کتاب جامع باستان، این آرامگاه را متعلق به فخرالدوله دیلمی می داند. محمد محیط طباطبایی نیز شخصیت مدفون در این برج را ابراهیم خواص ذکر می کند.

برج طغرل
برج طغرل شهر ری که اسکلتی خشتی و آجری دارد به صورت استوانه ای بوده و بیش از 48 مترمربع مساحت دارد. ظاهراً این برج یک گنبد مخروطی داشت که با گذشت زمان از بین رفته است. یکی از رازهای استحکام و مقاومت این برج در برابر زلزله های مختلف این است که سازنده آن در کف برج و اطراف دیوارها کانال هایی تعبیه کرده که هوا از آنها رد و بدل شده و مانع ایجاد رطوبت و پوسیدگی و خرابی بنا شده است. علاوه بر این تا ارتفاع حدوداً 4 متر، دیوار های برج تا قطر 1.5 متر به صورت توپر بوده و بقیه ارتفاع دیوارها تو خالی هستند که این نیز باعث افزایش استحکام آن شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   پارک ملت مشهد

همانطور که اشاره کردیم برج 20 متری طغرل علاوه بر جنبه آرامگاهی، کارکردهای دیگری نیز دارد مثلاً در هنگام شب با روشن کردن آتش به عنوان راهنما برای مسافران جاده ابریشم که از شرق به شهر ری می آمدند، استفاده می شد، همچنین در روزها به عنوان یک ساعت آفتابی و گاهشمار برای تعیین ایام، ماه ها استفاده می شد. به این صورت که در اطراف این برج 24 کنگره با زاویه حاده وجود دارد و در هر ساعت یکی از این کنگره ها توسط نور خورشید روشن می شود و نشان دهنده یک ساعت است. این برج دو سردر در ضلع شمالی و جنوبی دارد که با طرح رازی معماری شده اند و زمانی که خورشید در بالاترین ارتفاع خود از افق یا همان نصف النهار منطقه قرار می گیرد، دقیقاً زمانی است که خورشید بالای سردر جنوبی برج می ایستد و این نشان دهنده لحظه اذان ظهر است.
در سال 1301 ه.ق. ناصرالدین شاه قاجار در سی و پنجمین سال سلطنتش دستور مرمت این برج را به وزیرش امین السلطان داد و توسط ابوالحسن خان معمارباشی، از معماران معروف انجام شد و شرح این اتفاق روی لوحه مرمری بر سردر آن نصب گردید. هرچند که این مرمت، نگرانی ها از نابودی بنا را برطرف کرد ولی ظریف کاری های اولیه برج و کتیبه کوفی آن را نیز از بین برد. بازسازی دوم بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال 1377 صورت پذیرفت و دو سال هم به طول انجامید.

برج طغرل

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

 تهران، ری، شرق آرامگاه ابن بابویه، برج طغرل

 


اگر به شهر ری سفر کرده و این بنای تاریخی را از نزدیک دیده اید، نظرات خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *