باغ شازده(شاهزاده)ماهان | تورکام

باغ شازده(شاهزاده)ماهان

باغ شازده
مدت زمان مطالعه مطلب: ۲ دقیقه

 

باغ شاهزاده ماهان

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به باغ شازده یا شاهزاده ماهان داشته باشیم و از این باغ زیبا و تاریخی دیدن کنیم ما را در این سفر همراهی کنید. این باغ در فاصله ۲ کیلومتری شهر ماهان و اطراف شهر کرمان و در دامنه کوه های تیگران قرار دارد. مساحت باغ شازده ماهان ۵/۵ هکتار می باشد، این باغ دارای دو مجموعه شرقی و غربی است که این دو عمارت یا کوشک بسیار زیبا و در نوع خود کم نظیر می باشد.

باغ شازده

باغ شاهزاده در ارتفاع ۲۰۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد، این باغ علاوه بر زیبایی های معماری که دارد طراحی فضای بیرونی خاصی نیز برخوردار است. فواره های باغ شازده بسیار چشم نواز و زیباست این فواره ها در سراسر باغ قرار دارند ، می توان گفت زیباترین فواره ها را در بین باغ های ایرانی فواره های باغ شاهزاده است. فواره های این باغ از نیروی خاصی استفاده نمی کنند همه ی زیبایی این فواره ها فقط با استفاده از اختلاف ارتفاع به وجود آمده است که نشان از عقل و هوش مردمان آن زمان است.

باغ شازده ماهان به اواخر دوره قاجار مربوط می شود، این باغ نخست به فرمان محمد حسن خا سردار ایروانی حاکم وقت کرمان بنا شد و عمارت درون این باغ نیز در ۱۱ سال به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان ساخته شد ولی با مرگ وی این بنا نیمه تمام ماند. تاریخ ساخت این بنا ۱۲۷۶ خورشیدی می باشد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  ارگ راين

نقشه باغ شازده مستطیلی است و سردر ورودی زیبایی دارد. باغ شازده شامل چندین عمارت است که عبارتند از کوشک اصلیهو که به معنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. عمارت سردر خانه که در هنگام داخل شدن به باغ به شکل خطی در سمت ورودی باغ بنا شده که طبقه ی فوقانی محلی برای سکونت و مهمانان می باشد. عمارت شاه نشین نیز در حال حاضر به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می شود.

باغ شاهزاده

 

باغ شازده ماهان در مسیر کرمان به بم و در راه ابریشم قرار دارد و این ویژگی باعث شده تا این باغ به یک باغ اشرافی مبدل گردد. درختان میوه ی فراوانی در باغ وجود دارد، منبع آب باغ از رودخانه کوچک تیگران است.

باغ شاهزاده ماهان کرمان در ۳۰ تیر ۱۳۹۰ در فهرست آثار باستانی جهانی یونسکو ثبت شده است، این باغ همه ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوانی می باشد که از زیبایی های آن لذت می برند.

تورکام شما عزیزان را به دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی: استان کرمان، شهر ماهان، ۲ کیلومتری ماهان، باغ شازده ماهان

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته