باغ فین

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

 

باغ فین

یکی از زیباترین و در عین حال بدنام ترین باغ های ایران، باغ فین می باشد. این باغ نیز از یادگارهای عصر صفویه است.

در این نوشته کوتاه سری به باغ فین خواهیم زد، با ما همراه باشید.

شاید اولین چیزی که با شنیدن نام باغ فین به ذهن شما متبادر می شود، ماجرای قتل کارآمدترین صدراعظم تاریخ ایران، میرزا محمد تقی‌خان فراهانی معروف به امیرکبیر، به دستور برادرزن خود ناصرالدین شاه باشد، که شاید تاریک ترین بخش تاریخ ایران است. اما گذشته از این، باغ فین از جمله زیباترین و کامل ترین باغ های ایران از لحاظ اصول باغ سازی می باشد.

باغ فین

اگر از باغ فین در ابتدای تأسیس خود یعنی دوره صفویه دیدن می کردید، اصل تقارن در معماری ابنیه این باغ رعایت شده بود ولی در دوره های زندیه و سپس قاجاریه به دستور پادشاهان، عمارت های دیگری نظیر “خلوت کریم خانی”، “شترگلوی فتحعلی شاهی”، “حمام قاجار”، “تالار شاه نشین”، “خلوت نظام الدوله” و “عمارت بادگیر” به آن افزوده شد و باعث شده این تقارن کمرنگ تر به نظر آید.
قلب تپنده این باغ، چشمه زیبای سلیمانیه است. چشمه ای با آب بسیار صاف ولی به دلیل وجود برخی املاح غیر قابل شرب است. آب چشمه ابتدا در استخر پشتی باغ جمع و سپس وارد سیستم آبرسانی باغ می شود که شامل جوی ها، حوض ها، فواره ها و حفره های جوشان است. مهندسی آب در این باغ و استفاده از قانون اختلاف سطح، 200سال قبل از پاسکال، توسط ریاضی دان نامی قرن دهم، غیاث الدین جمشید کاشانی، کاملاً مشهود است. برای مثال جهت ساخت فواره ها، در عمق یک متری تمام جوی ها و حوض ها، لوله های سفالی به نام تنبوشه، تعبیه و انتهای آنها را مسدود کرده بودند، که آب از یک طرف وارد و از فواره ها خارج می شود. و برای جبران شیب زمین و اینکه آب با فشار برابر از فواره ها و چشمه ها بیرون بیاید، قطر لوله ها را در طول زمین متفاوت ساخته اند.

باغ فین

علاوه بر آب، عنصر پویای دیگر این باغ، درختان و گیاهان آن است که بیش از 570 اصله درخت سرو و 11 اصله درخت چنار می باشد که عمر اکثر آنها بین 100 تا 470 سال می باشد ولی متأسفانه از سال 1386 به بعد در اثر عوامل مختلف طبیعی و انسانی از قبیل سرمازدگی شدید، آفت شپشک، آبیاری نادرست و غیراصولی و… بیش از 112 اصله درخت کاملاً خشک شدند و تعداد زیادی هم آسیب شدید دیدند.

قصر کوچک یا کوشک اصلی که در مرکز باغ قرار دارد، در زمان شاه عباس اول بنا شد که به صورت چهارضلعی و مشرف به چهار سوی باغ طراحی شده است. این عمارت دوطبقه با وجود یک حوض در مرکز آن، مکان دل انگیز برای برگزاری جشن ها و تفریح و خوشگذرانی بود.
شاید دیدن برج و بارو در اطراف یک باغ برای شما عادی نباشد ولی نباید از قضیه تعجب کنید زیرا در گذشته هم برای استحکام و ایمنی و هم برای به رخ کشیدن شکوه و جلال شاهانه، این کار را انجام می دادند. در ابتدا باغ فین 4 برج داشت که بعدها در دوره قاجار با گسترش باغ، 3 برج دیگر به حصار آن افزوده شد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   چهارباغ عباسی

اگر برای دیدن حمام فین آمده اید، باید به قسمت جنوبی باغ بروید. در باغ فین دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد. حمام کوچک در دوره صفویه و حمام بزرگ به وسیله فتحعلی شاه در زمان قاجاریه ساخته شده است. حمام کوچک که مخصوص استفاده خدام بود، محل شهادت امیرکبیر می باشد و شهرت بیشتری یافته است. این دو حمام نیز همانند سایر حمام های قدیمی از قسمت هایی نظیر گرمخانه، آبنما، خزینه، سربینه و … تشکیل می شود.
حوض جوش  در راستای مهندسی آب باغ، در دوره قاجار طراحی و ساخته شد. این حوض 160 حفره دارد که از هشتاد تا از آنها به وسیله همان مکانیزم آب می جوشد و از هشتاد تای دیگر آب فرو می رود و از طریق تنبوشه ها به حوض اصلی برمی گردد.

باغ فین

اتاق شاه نشین شامل تالار سرپوشیده و اتاق های گوشواره ای است که به سبک معماری قاجاری بنا شده و جهت پذیرایی از مهمان ها بوده است. نام های دیگر این اتاق، پنج دری، به خاطر داشتن 5 پنجره رو به حیاط، و اتاق ارسی، به دلیل بازشوهای کشویی عمودی، است. عمارت بادگیر امروزه به عنوان کتابخانه امیرکبیر و خلوت کریم خانی نیز به عنوان مهمان سرای اداره میراث فرهنگی استفاده می شود. در سال 1346 ه.ش. موزه ملی کاشان نیز در ضلع غربی باغ بر روی خرابه های خلوت نظام الدوله ساخته شد.

 

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر، روستای فین، باغ فین

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *