ارگ بم

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

ارگ بم

ارگ

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به ارگ تاریخی داشته باشیم. ارگ با تاریخی بیش از 2500 سال قدمت در استان واقع شده است، ارگ در سده پنجم پیش از میلاد بنا شده و تا سال 1850 میلادی نیز کاربرد داشته و از آن استفاده می شد، این ارگ در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو با عنوان و فضای فرهنگی آن ثبت شده است.

ارگ تاریخی بم دارای مساحتی در حدود 200 هزار متر مربع از بزرگترین بناهای خشتی جهان محسوب می شود،ارگ بم به عنوان یک شهر کامل می باشد و دارای بخش هایی همانند مسجد، بازار، تکیه، کاروانسرا، مدرسه، حمام، زورخانه، برج، دروازه ها، خانه های اعیان نشین، حاکم نشین و … می باشد.

موقعیت جغرافیایی ارگ بم:

شهر بم در دشت کویر در حد فاصل جبال بارز و کوه های کبودی و 193 کیلومتری جنوب غربی قرار دارد، در شمال شرقی شهر بم قلعه ای مستحکم در بالای صخره ای وجود دارد که ارگ بم نام دارد. این ارگ شهر قدیم بم می باشد که در آن زمان برای حفاظت از حمله دشمنان دور تا دور آن را خندق های عمیق حفر کرده اند.
ارگ تاریخی بم بزرگترین و زیباترین مجموعه خشتی جهان است این بنا به دوره اشکانیان برمی گردد؛ ارگ بم را به بهمن پسر گشتاسپ نسبت می دهند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   کلاه فرنگی رشت

برای ورود به ارگ بم از تنها ورودی آن که دارای طاقی است که دو برج در طرفین آن وجود دارد استفاده می شود. مردم آن زمان ارگ بم از طریق قالی بافی و کشاورزی امرار معاش می کردند.

ارگ بم

ارگ بم در طول تاریخ آسیب های فراوانی به خود دیده است که آخرین آن به دی ماه 1382 بر می گردد بر اثر زلزله ای مهیب بیش از 80 درصد ارگ بم تخریب شد. هم اکنون بسیاری از بنا های اصلی این ارگ بازسازی شده و مسیر گردشگری باز شده است و شاکله اصلی ارگ به طور کامل تمام شده است.

تورکام شما را به دیدن این بنای تاریخی دعوت می کند.

نشانی: استان کرمان، شهربم، منطقه تاریخی ارگ بم

 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *