ارگ گوگد

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 

ارگ گوگد

در گذشته کاروانسراها نقش تعیین کننده ای در مسیرهای مواصلاتی شهرها به یکدیگر داشتند، به ویژه جاده ابریشم که شاهراه بین المللی تجارت بود. ارگ گوگد یکی از این کاروانسراهای معروف جاده ابریشم است.

در این نوشته کوتاه سری به ارگ گوگد خواهیم زد، با ما همراه باشید.

ارگ گوگد

ارگ گوگد یکی از بزرگترین بناهای خشت و گلی ایران، بعد از ارگ بم است که قدمت آن به اواسط قرن 10 ه.ق. برمی گردد. این ارگ تاریخی با 6400 مترمربع مساحت به شکل یک مربع است و چهار برج هم شکل و قرینه در چهار گوشه آن قرار دارد. ارگ گوگد کارکرد های متفاوتی داشت به این صورت که در زمان حمله متهاجمین، به عنوان یک پادگان نظامی، و در ایام صلح و امنیت به عنوان یک کاروانسرا استفاده می شد. اولین موردی که به محض دیدن ارگ جلب توجه می کند دیوارهای بلند و سرخ رنگِ 12 متری و سوراخ های بالای آن است. در گذشته برای حفظ امنیت و هشدار از حمله دشمنان، از کبوترهایی در این سوراخ ها استفاده می کردند و از سر و صدای آنها در شب ها، پی به حمله دشمنان می بردند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   آبشار و آسیاب شوشتر

ارگ گوگد

ارگ گوگد دو طبقه است که در طبقه پایین قشر ضعیف با جایگاه اجتماعی پایین مثل استربانان به استراحت می پرداختند و در طبقه بالا افراد سرشناس و تاجران و بازرگانان مستقر می شدند که این خود نشان دهنده وجود تبعیض و نظام طبقاتی بین اقشار جامعه در آن زمان بود. البته با توجه به موقعیت این کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم، بیشتر تاجران قدرتمند، حاکمان و والیان سایر نقاط مملکت در این کاروانسرا به استراحت می پرداختند و به گفته بومیان مسن منطقه، حتی آقا محمدخان قاجار نیز به هنگام لشگرکشی، چندصباحی در این ارگ استراحت کرده است. حتی در قسمت شمالی، روی در ورودی یک شاهنشین قرار داشت که وسط آن یک حوض بود و از آب آن برای خاموش کردن آتش دشمنان استفاده می کردند، هم اکنون این شاه نشین به یک سوئیت ویژه تبدیل شده است. چاهی نیز در قسمت جنوب شرقی محوطه ارگ وجود دارد که به عنوان منبع آب آشامیدنی در زمان محاصره دشمنان و اشرار استفاده می شد.

ارگ گوگد

امروزه این ارگ تاریخی، پس از بازسازی در سال 1378 با نظارت میراث فرهنگی، به عنوان یک هتل سه ستاره در شهر گوگد، در 5 کیلومتری جاده - ، با 20 اتاق و سوئیت زیبا بهره برداری می شود. بعلاوه، این هتل ارگ، با امکاناتی نظیر رستوران، چایخانه سنتی، لابی، فروشگاه و غرفه، کافی شاپ، نمازخانه، پارکیگ و… پذیرای گردشگران از سراسر ایران و همچنین توریست های خارجی است. همچنین شما می توانید با سفر به شهر زیبای گلپایگان، از فرآورده های دامی و لبنیات لذیذ و همچنین کباب معروف گلپایگان نیز لذّت ببرید.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  ، گلپایگان، گوگد، خیابان آیت الله گلپایگانی، کوچه قلعه، هتل ارگ گوگد

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *