ارگ علیشاه

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه

یکی از آثار به جا مانده از دوره ایلخانان مغول که به عنوان یکی از نمادهای تبریز به حساب می رود، ارگ علیشاه است.

در این نوشته کوتاه سری به ارگ خواهیم زد، با ما همراه باشید.

نام ارگ معمولاً به بناهایی اطلاق می شود که کاربرد نظامی داشتند ولی بنایی که تاج الدین علیشاه جیلانی در قرن هشتم ساخت یک مجموعه شامل مسجد، مدرسه و خانقاه بود. نام ارگ از دوره قاجار به بعد بر روی این بنای عظیم نهاده شد و دلیلش هم این بود که در دوران سلطنت قاجاری، این مسجد و اطراف آن به عنوان انبار غلات و انبار مهمات استفاده می شد لذا دورتادور آن را حصارکشی کردند و از آن زمان به نام ارگ علیشاه شهرت یافت.

ارگ علیشاه

تاج الدین علیشاه جیلانی از وزرای گورکانیان مغول، در سال 716 ه.ق. ساخت این مجموعه و آرامگاهی بزرگ در صحن مسجد را آغاز کرد و ساخت آن به مدت هشت سال به طول انجامید. بنا به اعتراف مورخان، حتی او تصمیم داشت که طاقی بزرگ تر از طاق کسری برای آن بسازد اما عوامل مختلف از جمله فوت علیشاه مانع از عملی شدن این تصمیم شد. این بنای عظیم، به سبک آذری که سبک رایج دوره ایلخانان مغول بود، به دست معمار بزرگ، استاد فلکی تبریزی ساخته شده است.

این بنای تاریخی که قدمت 700 ساله دارد در طول تاریخ شاهد حوادث تلخ و ویران کننده ای بوده است. از جمله زلزله قرن 10 که را با بی رحمی، با خاک یکسان کرد. هرچند که این بنا از ساروج و مصالح با دوام ساخته شده بود ولی در این زلزله قسمت های زیادی از آن فرو ریخت و تنها بخشی که پابرجا ماند دیوارهای بلند و شبستان جنوبی مسجد بود. و همچنین جنگ های خانمان سوز که بلای جان بشریت شده اند؛

در زمان مشروطیت این دیوارهای عظیم سپر بلای آزادی خواهان و نیرو های ستارخان وباقر خان در برابر توپخانه محمدعلی شاه قاجار بودند و یا بعد از مشروطه نیز تبدیل به پایگاه مدافعان تبریز مقابل حمله ارتش روس ها شد. که هنوز هم آثار این مقاومت ها بر روی دیوارهای آن قابل مشاهده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مسجد آقابزرگ

ارگ تاریخی علیشاه در دوره های مختلف کاربردهای متفاوتی داشت، در زمان ساخت، که به عنوان مسجد جامع تبریز استفاده می شد، در زمان قاجار تبدیل به یک محوطه نظامی شد، در سال های قبل از انقلاب ارگ علیشاه، باغ ملی و گردشگاه عمومی بود و در حال حاضر هم از محوطه این دیوار تاریخی به عنوان مصلی استفاده می شود.

البته در اطراف ارگ علیشاه، در زمان مشروطه آثار فاخر دیگری مثل “مدرسه نجات” و “سالن تئاتر شیر و خورشید” قرار داشت که به مرور از بین رفته اند. از نوشته های سیّاحان و گردشگران معتبر می توان دریافت که این مسجد با کاشی کاری ها و گچبری های زیبا، ازاره های سنگی و ستون های مرمری تزیین شده بود که دیگر اثری از آنها نمانده است.

ارگ علیشاه

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

 

نشانی:

استان ، شهرستان تبریز، میدان ساعت، ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان فردوسی، ارگ تبریز

 


چنانچه از این ارگ زیبا بازدید کرده اید، نظرات خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *