مسجد آقابزرگ

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

مسجد آقابزرگ

یکی از معدود مساجدی که با یک مدرسه تلفیق شده است، مسجد آقابزرگ است. این مسجد زیبا از آثار به جا مانده از دوره قاجار می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به مسجد آقابزرگ خواهیم زد، با ما همراه باشید.

مسجد آقابزرگ در زمان سلطنت آقامحمدخان قاجار ساخته شده و انگیزه و نحوه احداث آن نیز جالب توجه است. به این شرح که آخرین فرزند عالم بزرگ کاشان، ملا محمد مهدی نراقی، زمانی به دنیا آمد که پدرش مرحوم شده بود و طبق رسوم، نام پدر را بر فرزند گذاشتند. سال ها بعد ملا مهدی نراقی نیز همانند پدر تبدیل به یک مجتهد وارسته با درجه علمی بالا می شود و مردم به خاطر تشابه اسمی، به ایشان “آقاکوچک” و به پدرش “آقابزرگ” می گفتند. آقامحمد خان هنگام سفر به ، چند روزی هم در کاشان توقف کرد و در ملاقاتی که با علمای شهر داشت، از معرفت و مرتبه علمی ملا مهدی نراقی شگفت زده شد و خواست که ازین به بعد ایشان را هم آقابزرگ خطاب کنند. سپس گفت از او تقاضایی کنند تا اجابت کند، که از او در خواست یک مسجد می کنند. شاه هم به حاکم کاشان، حاج محمد تقی خانبان، دستور می دهد که یک مسجد و مدرسه برای اقامه نماز و درس و بحث ملا مهدی بنا کند و دخترش را به ازداج او درآورد. حاج محمدتقی هم این مسجد زیبا را با هزینه شخصی برای دامادش احداث می کند.

مسجد آقابزرگ

مسجد آقابزرگ به سبک مدارس چهارباغ و صدر ساخته شده و یکی از مساجد بزرگ تمام آجری است که دارای سه شبستان می باشد. این شبستان در عین سادگی تزییناتش، بسیار زیبا می باشد. این مسجد – مدرسه از نظر معماری بسیار غنی و عالی طراحی شده و اصول و فنون معماری اصیل ایرانی در آن رعایت شده است به طوری که در طول تاریخ به جز یک سری تغییرات جزئی، بقیه بنا سالم باقی مانده است. این تغییرات مربوط می شود به تغییراتِ در و پنجره های 2 اطاق گوشواره ای بالاخانه دو طرف ایوان اصلی و 4 اطاق بالاخانه سردر ورودی، همچنین تغییراتی که بعد از سفر دوم ناصرالدین شاه در سال 1295 ه.ق. ایجاد شد، از جمله جایگزین کردن درگاه هایی با دو نیم دایره به جای پنجره های ارسی بالارو، که هیچ سابقه ای در معماری ایرانی نداشت.  یا تغییراتی که در اثر پوسیده شدن برخی از قسمت های چوبی ایجاد شده است.

مسجد آقابزرگ در زمان سلطنت آقامحمدخان قاجار ساخته شده و انگیزه و نحوه احداث آن نیز جالب توجه است. به این شرح که آخرین فرزند عالم بزرگ کاشان، ملا محمد مهدی نراقی، زمانی به دنیا آمد که پدرش مرحوم شده بود و طبق رسوم، نام پدر را بر فرزند گذاشتند. سال ها بعد ملا مهدی نراقی نیز همانند پدر تبدیل به یک مجتهد وارسته با درجه علمی بالا می شود و مردم به خاطر تشابه اسمی، به ایشان “آقاکوچک” و به پدرش “آقابزرگ” می گفتند. آقامحمد خان هنگام سفر به اصفهان، چند روزی هم در کاشان توقف کرد و در ملاقاتی که با علمای شهر داشت، از معرفت و مرتبه علمی ملا مهدی نراقی شگفت زده شد و خواست که ازین به بعد ایشان را هم آقابزرگ خطاب کنند. سپس گفت از او تقاضایی کنند تا اجابت کند، که از او در خواست یک مسجد می کنند. شاه هم به حاکم کاشان، حاج محمد تقی خانبان، دستور می دهد که یک مسجد و مدرسه برای اقامه نماز و درس و بحث ملا مهدی بنا کند و دخترش را به ازداج او درآورد. حاج محمدتقی هم این مسجد زیبا را با هزینه شخصی برای دامادش احداث می کند.

مسجد آقابزرگ به سبک مدارس چهارباغ و صدر اصفهان ساخته شده و یکی از مساجد بزرگ تمام آجری است که دارای سه شبستان می باشد. این شبستان در عین سادگی تزییناتش، بسیار زیبا می باشد. این مسجد – مدرسه از نظر معماری بسیار غنی و عالی طراحی شده و اصول و فنون معماری اصیل ایرانی در آن رعایت شده است به طوری که در طول تاریخ به جز یک سری تغییرات جزئی، بقیه بنا سالم باقی مانده است. این تغییرات مربوط می شود به تغییراتِ در و پنجره های 2 اطاق گوشواره ای بالاخانه دو طرف ایوان اصلی و 4 اطاق بالاخانه سردر ورودی، همچنین تغییراتی که بعد از سفر دوم ناصرالدین شاه در سال 1295 ه.ق. ایجاد شد، از جمله جایگزین کردن درگاه هایی با دو نیم دایره به جای پنجره های ارسی بالارو، که هیچ سابقه ای در معماری ایرانی نداشت.  یا تغییراتی که در اثر پوسیده شدن برخی از قسمت های چوبی ایجاد شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   قلعه بابک

هنگام ورورد به محوطه مسجد با دو حیاط غیر همسطح مواجه می شوید، یکی حیاط تحتانی که در وسط محوطه قرار دارد و دورتادور آن را حجره های طلاب مدرسه احاطه کرده و دیگری حیاط فوقانی که در واقع پشت بام حجره ها است و همسطح گنبدخانه می باشد و اطراف محوطه را پوشش می دهد. گنبد آجری این مسجد یکی از بزرگترین گنبدهای آجری محسوب می شود که بر روی هشت ستون عظیم استوار شده است. این مسجد علاوه بر دو شبستان بزرگ زمستانی و تابستانی، یک شبستان هم در پشت گنبد دارد. همچنین آب انبار بزرگ، گلدسته ها، ساختمان مسجد و محراب کاشی کاری شده آن از دیگر بخش های این مسجد است که گچبری ها، کاشی کاری ها، کتیبه نویسی ها، مقرنس و نقاشی ها، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

مسجد آقابزرگ

قطعاً هنگام بازدید از این اثر تاریخی، گرمای کویر را به وضوح احساس کرده اید، در گذشته برای رهایی از این گرما، در دو طرف سردر دو عدد بادگیر در نظر گرفته بودند که به وسیله هواکش های عمودی و افقی، هوای داخل شبستان ها را دل انگیز و مطبوع می کردند. در این مسجد 12 حجره وجود دارد که هرکدام یک پستو و یک بخاری دارد. همچنین در 4 گوشه حیاط تحتانی، 4 راه پله وجود دارد که این قسمت را به حیاط فوقانی ارتباط می دهد و یک راهرو در وسط ضلع شمالی قرار دارد که به سرداب وصل می شود. همه این ویژگی ها باعث شده تا این مسجد زیبا، عروس مساجد خاورمیانه نامیده شود.

تورکام شما را به دیدن این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:  اصفهان، کاشان، خیابان فاضل نراقی، خیابان آقابزرگ، مسجد آقابزرگ

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *