خانه عباسیان

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

خانه عبّاسیان

خانه عباسیان

خانه عباسیان یکی از بناهای بی بدیل معماری ایرانی – اسلامی است که شایسته دریافت جایزه بهترین خانه مسکونی ایران می باشد.

خانه عباسیان یکی دیگر از بناهای چشم نواز دوره قاجار می باشد که ساخت آن به درخواست حاج ابراهیم تاجر کاشی بین سال های 1245-1250 شروع شده و حدود 20 سال به طول انجامید. این بنای تاریخی 5000 مترمربع مساحت و 7000 مترمربع زیربنا دارد.

سبک معماری این خانه از نوع “گودال باغچه” می باشد به اینگونه که بنا پایین تر از سطح کوچه ساخته می شود. این نوع سبک معماری مزیّت هایی دارد از جمله اینکه می توان از آب قنات با فشار بالا استفاده کرد، برای تعدیل دمای خانه در فصول مختلف با بهره گیری از خاصیت عایق بودن خاک، کاهش هزینه های ساخت و ساز با تأمین مصالح از خاک گودبرداری شده و …

همچنین معماری این خانه ویژگی هایی دارد که بر زیبایی این بنا افزوده است. به طور مثال معماری درونگرا؛ به این معنی که برخلاف خانه های امروزی که به ظاهر بیرونی اهمیت زیادی می دهند، در این خانه و به طور کلی خانه های قدیمی تزئینات داخلی بسیار زیبا و باشکوهی به کار برده شده است. و یا معماری محجّبه یا نقابدار. معماری دوره قاجار بسیار تحت تأثیر فرهنگ مذهبی رایج بود لذا رعایت مسائل مذهبی در معماری این خانه پرواضح می باشد. از قبیل جدا بودن محل اقامت آقایان و بانوان، ایجاد دیواری در اطراف پشت بام به منظور در دید نبودن داخل منزل، در نظر گرفتن دو قسمت اندرونی و بیرونی، حتی در نظر گرفتن دو کوبه مجزا با اندازه های مختلف، که کوبه بزرگ با صدای تر متعلق به آقایان و کوبه کوچک با صدای زیر تر متعلق به خانم ها بود و ازین طریق جنسیت فرد پشت در مشخص میشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   کلاه فرنگی رشت

خانه عباسیان در ابتدا یک مجموعه واحد با 5 طبقه و 5 حیاط بود که بعد از فوت مالک آن، به تدریج از هم تفکیک شد و به صورت 5 خانه مستقل درآمد. نکته جالب توجه این است که تزئینات هر قسمت متفاوت با دیگری بود و به قدری از لحاظ معماری قوی و غنی بود که خریداران هر قسمت تا مدت ها خبر نداشتند که این 5 باب در اصل یک واحد بود. پس از تفکیک هر یک از این خانه ها به نام های مختلفی خوانده میشد ولی حدود صد سال پیش یکی از این بخش ها به یکی از تاجران فرش به نام آقای عباسیان به مبلغ 1000 تومان فروخته شد، و خبر آن در تمام شهر پیچید و از آن به بعد همه آن خانه ها به خانه عباسیان معروف شد. در سال های اخیر 4 باب از این 5 باب خریداری و مرمت و یکپارچه شد.

خانه عباسیان

خانه عباسیان از قسمت های مختلفی نظیر بخش بیرونی، بخش اندرونی، بخش خدمه و بخش باغ خانه تشکیل شده است. بخش بیرونی برای پذیرایی از مهمانان تجاری بود که شامل اتاق آینه، تالار سرپوشیده بزرگ و کوچک، آب انبار و سایر فضاها می شود. بخش اندرونی برای اقامت اهل و عیال و خانواده، شامل اتاق شاه نشین، دریچه راه مخفی،اتاقک مخفی، حوضخانه و سرویس های بهداشتی بود. حیاط خدمه محل اسکان خدمتکاران منزل و حیاط باغ محل برگزاری نماز جماعت در نظر گرفته شده بود.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  ، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد، خانه عبّاسیان

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *